Maxpreps colorado basketball

Maxpreps colorado basketball DEFAULT

Football National News Texas Texas-Football 

Andrew McCulloch 125 ViewsAledo Bearcats, Allen Eagles, Alvin Shadow Creek Sharks, Amarillo Tascosa Rebels, Arlington Martin Warriors, Austin LBJ Jaguars, Austin Vandegrift Vipers, Austin Westlake Chaparrals, Carthage Bulldogs, Cedar Hill Longhorns, Cibolo Steele Knights, College Station Cougars, Corpus Christi Veterans Eagles, Cypress Bridgeland Bears, Cypress Park Tigers, Denton Guyer Wildcats, Denton Ryan Raiders, DeSoto Eagles, Dickinson Gators, duncanville panthers, Edinburg Vela SaberCats, Euless Trinity Trojans, Fort Bend Marshall Buffaloes, Fort Bend Ridge Point Panthers, Frisco Lone Star Rangers, Galena Park North Shore Mustangs, Garland Owls, Highland Park Scots, Houston C.E. King Panthers, Humble Atascocita Eagles, Katy Paetow Panthers, Katy Tigers, Katy Tompkins Falcons, Lake Travis Cavaliers, League City Clear Falls Knights, Lewisville Farmers, Longview Lobos, Lucas Lovejoy Leopards, Manvel Mavericks, Midland Legacy Rebels, Rockwall Heath Hawks, Rockwall Yellowjackets, San Antonio Brennan Bears, San Antonio Johnson Jaguars, San Antonio Taft Raiders, sblive texas top 50, Smithson Valley Rangers, Southlake Carroll Dragons, Spring Lions, Spring Westfield Mustangs, texas high school football, texas high school football scores, Tomball Cougars, txhsfb

A look at how every team in SBLive’s Texas Top 50 fared in 46 matchups featuring state-ranked teams during Week 7 of the 2021 high school football season

Read more
Sours: https://scorebooklive.com/

Gatorade Player of the Year awards

Awards given annually for excellence to up and coming high school student-athletes in the United States

The Gatorade Player of the Year awards are given annually to up and coming high school student-athletes in the United States.[1][2] They are given for boys' baseball, boys' and girls' basketball, boys' and girls' cross country, boys' football, boys' and girls' soccer, boys' and girls' track & field, girls' softball, and girls' volleyball.[1]

A "State Player of the Year" award is given to the best student-athlete in each of the twelve sports in the District of Columbia and each of the fifty states, where each sport is recognized as an interscholastic sport.[3] Selection is based on three criteria: athletic achievement, academic excellence, and exemplary character (including sportsmanship, and participation in community and other activities).[3] Twelve "National Player of the Year" awards are then given, to the best student-athlete in each of the twelve sports, chosen from the state winners in the respective sport.[4]

Finally, one male Athlete of the Year and one female Athlete of the Year are selected from the twelve National Player of the Year recipients.[5] The two winners are voted on by a national panel that includes approximately 400 sports journalists, coaches, and others.[3] The two athletes of the year receive their awards at a special ceremony prior to The ESPY Awards, in Los Angeles, California.[3]

The Gatorade Company established these awards in 1986.[1] The selection process was administered by ESPN RISE, which was ESPN's division for high-school sports. The selection process is currently administered by the Gatorade Player of the Year Selection Committee.[1]

Past national winners include Peyton Manning and Emmitt Smith for football, LeBron James and Kobe Bryant for basketball, Allyson Felix for track and field, and Kerri Walsh for volleyball.

Athletes of the Year[edit]

See also: Sporting News High School Athlete of the Year and Athlete of the Year

Awards include:[note 1]

Year Winner Sport Hometown College
2003LeBron JamesBasketballAkron, OHNone
2004Dwight HowardBasketballAtlanta, GANone
2005Greg PaulusFootballSyracuse, NYDuke (basketball),
Syracuse (football)
2006Greg OdenBasketballIndianapolis, INOhio State
2007Kevin LoveBasketballLake Oswego, ORUCLA
2008Matt BarkleyFootballSanta Ana, CAUSC
2009Garrett GilbertFootballAustin, TXTexas
2010Brandon KnightBasketballFort Lauderdale, FLKentucky
2011Dylan BundyBaseballOwasso, OKNone
2012Johnathan GrayFootballAledo, TXTexas
2013Andrew WigginsBasketballThornhill, ON, CanadaKansas
2014Karl-Anthony TownsBasketballMetuchen, NJKentucky
2015Kyler MurrayFootballAllen, TXTexas A&M / Oklahoma
2016Jayson TatumBasketballSt. Louis, MODuke
2017MacKenzie GoreBaseballWhiteville, NCNone
2018J. T. DanielsFootballSanta Ana, CAUSC / Georgia
2019Bobby Witt Jr.[6]BaseballColleyville, TXNone
2020Arik GilbertFootballMarietta, GALSU / Georgia
Year Winner Sport Hometown College
2003Allyson FelixTrack & FieldNorth Hills, CAUSC
2004Candace ParkerBasketballNaperville, ILTennessee
2005Cynthia BarbozaVolleyballLong Beach, CAStanford
2006Tina CharlesBasketballMiddle Village, NYUConn
2007Maya MooreBasketballLawrenceville, GAUConn
2008Chanelle PriceTrack & FieldEaston, PATennessee
2009Skylar DigginsBasketballSouth Bend, INNotre Dame
2010Chiney OgwumikeBasketballCypress, TXStanford
2011Morgan BrianSoccerSt. Simons Island, GAVirginia
2012Breanna StewartBasketballNorth Syracuse, NYUConn
2013Morgan AndrewsSoccerMilford, NHNotre Dame
2014Brianna TurnerBasketballManvel, TXNotre Dame
2015Candace HillTrack & FieldConyers, GANone
2016Sydney McLaughlinTrack & FieldScotch Plains, NJKentucky
2017Sydney McLaughlinTrack & FieldScotch Plains, NJKentucky
2018Katelyn TuohyCross Country,
Track & Field
Thiels, NYNC State
2019Kelley Lynch[6]SoftballSharpsburg, GAWashington
2020Paige BueckersBasketballMinnetonka, MNUConn

National Sports Winners[edit]

Amards include:[note 2]

Baseball[edit]

See also: Baseball awards § U.S. high-school baseball

Year Winner Hometown College
1986Gary SheffieldTampa, FLDid not attend
1987Willie BanksJersey City, NJDid not attend
1988Mark LewisHamilton, OHDid not attend
1989Jeff JacksonChicago, ILDid not attend
1990Todd Van PoppelArlington, TXDid not attend
1991Brian BarberOrlando, FLDid not attend
1992A. J. HinchMidwest City, OKStanford
1993Alex RodriguezMiami, FLDid not attend
1994Doug MillionSarasota, FLMiami
1995Chad HutchinsonSan Diego, CAStanford (football)
1996Matt WhiteWaynesboro, PADid not attend
1997Darnell McDonaldEnglewood, CODid not attend
1998Drew HensonBrighton, MIMichigan (football)
1999B. J. GarbeMoses Lake, WADid not attend
2000Jason StokesCoppell, TXDid not attend
2001Casey KotchmanSeminole, FLDid not attend
2002Zack GreinkeApopka, FLDid not attend
2003Chris LubanskiCollegeville, PADid not attend
2004Mark RogersTopsham, MEDid not attend
2005Justin UptonChesapeake, VADid not attend
2006Clayton KershawDallas, TXDid not attend
2007Rick PorcelloWest Orange, NJDid not attend
2008Kyle SkipworthRiverside, CADid not attend
2009Matt HobgoodNorco, CADid not attend
2010Kaleb CowartAdel, GADid not attend
2011Dylan BundyOwasso, OKDid not attend
2012Lance McCullers Jr.Tampa, FLDid not attend
2013Clint FrazierLoganville, GADid not attend
2014Justus SheffieldTullahoma, TNDid not attend
2015Luken BakerConroe, TXTCU
2016Kyle MullerDallas, TXDid not attend
2017MacKenzie GoreWhiteville, NCDid not attend
2018Ryan WeathersLoretto, TNDid not attend
2019Bobby Witt Jr.Colleyville, TXDid not attend
2020Jared KelleyRefugio, TXDid not attend
2021Dylan LeskoBuford, GACommitted to Vanderbilt

Basketball[edit]

See also: List of U.S. high school basketball national player of the year awards

Year Winner Hometown College
1986J.R. ReidVirginia Beach, VANorth Carolina
1987LaBradford SmithBay City, TXLouisville
1988Alonzo MourningChesapeake, VAGeorgetown
1989Kenny AndersonJamaica, NYGeorgia Tech
1990Damon BaileyBedford, INIndiana
1991Chris WebberDetroit, MIMichigan
1992Corliss WilliamsonRussellville, ARArkansas
1993Randy LivingstonNew Orleans, LALSU
1994Felipe LópezNew York, NYSt. John's
1995Stephon MarburyBrooklyn, NYGeorgia Tech
1996Kobe BryantArdmore, PADid not attend
1997Baron DavisSanta Monica, CAUCLA
1998Al HarringtonElizabeth, NJDid not attend
1999LaVell BlanchardAnn Arbor, MIMichigan
2000Jared JeffriesBloomington, INIndiana
2001Kelvin TorbertFlint, MIMichigan State
2002LeBron JamesAkron, OHDid not attend
2003LeBron JamesAkron, OHDid not attend
2004Dwight HowardAtlanta, GADid not attend
2005Greg OdenIndianapolis, INOhio State
2006Greg OdenIndianapolis, INOhio State
2007Kevin LoveLake Oswego, ORUCLA
2008Jrue HolidayNorth Hollywood, CAUCLA
2009Brandon KnightFort Lauderdale, FLKentucky
2010Brandon KnightFort Lauderdale, FLKentucky
2011Bradley BealSt. Louis, MOFlorida
2012Jabari ParkerChicago, ILDuke
2013Andrew WigginsThornhill, ON, CanadaKansas
2014Karl-Anthony TownsMetuchen, NJKentucky
2015Ben SimmonsMelbourne, AustraliaLSU
2016Jayson TatumSt. Louis, MODuke
2017Michael Porter Jr.Columbia, MOMissouri
2018RJ BarrettMississauga, ON, CanadaDuke
2019James WisemanNashville, TNMemphis
2020Emoni BatesAnn Arbor, MIHigh school sophomore
2021Chet HolmgrenMinneapolis, MNGonzaga
Year Winner Hometown College
1986Susan AndersonDeming, WATexas
1987Kris DurhamScotch Plains, NJSeton Hall
1988Vicki HallIndianapolis, INTexas
1989Lisa HarrisonLouisville, KYTennessee
1990Lisa LeslieInglewood, CAUSC
1991Michelle MarciniakAllentown, PANotre Dame / Tennessee
1992Katie SmithLogan, OHOhio State
1993La'Keshia FrettHampton, VAGeorgia
1994Monick FooteWilmington, DEVirginia
1995Stephanie WhiteWest Lebanon, INPurdue
1996Jaime WalzFort Thomas, KYWestern Kentucky
1997Nikki TeasleyFrederick, MDNorth Carolina
1998Tamika WilliamsDayton, OHUConn
1999Nicole KaczmarskiMiddle Island, NYUCLA
2000Shereka WrightCopperas Cove, TXPurdue
2001Shyra ElyIndianapolis, INTennessee
2002Ann StrotherHighlands Ranch, COUConn
2003Candace ParkerNaperville, ILTennessee
2004Candace ParkerNaperville, ILTennessee
2005Abby WanerHighlands Ranch, CODuke
2006Tina CharlesMiddle Village, NYUConn
2007Maya MooreLawrenceville, GAUConn
2008Nneka OgwumikeCypress, TXStanford
2009Skylar DigginsSouth Bend, INNotre Dame
2010Chiney OgwumikeCypress, TXStanford
2011Kaleena Mosqueda-LewisSanta Ana, CAUConn
2012Breanna StewartNorth Syracuse, NYUConn
2013Mercedes RussellSpringfield, ORTennessee
2014Brianna TurnerManvel, TXNotre Dame
2015Katie Lou SamuelsonHuntington Beach, CAUConn
2016Erin BoleyHodgenville, KYNotre Dame / Oregon
2017Megan WalkerRichmond, VAUConn
2018Christyn WilliamsLittle Rock, ARUConn
2019Azzi FuddArlington, VAUConn
2020Paige Bueckers[7]Minnetonka, MNUConn
2021Saniya RiversWilmington, NCSouth Carolina

Cross Country[edit]

See also: Foot Locker Cross Country Championships

Year Winner Hometown College
2008 Chris DerrickNaperville, ILStanford
2009 Reed ConnorThe Woodlands, TXWisconsin
2010 Lukas VerzbicasOrland Park, ILOregon
2011 Lukas VerzbicasOrland Park, ILOregon
2012 Futsum ZeinasellassieIndianapolis, INNorthern Arizona
2013 Edward CheserekNewark, NJOregon
2014 Grant Fisher[8]Grand Blanc, MIStanford
2015 Grant FisherGrand Blanc, MIStanford
2016 Andrew HunterPurcellville, VAOregon
2017 Casey ClingerAmerican Fork, UTBYU
2018 Aidan TroutnerProvo, UTBYU
2019 Liam Anderson[9]Larkspur, CAStanford
2020 Nico YoungNewbury Park, CANorthern Arizona
2021 Parker WolfeGreenwood Village, CONorth Carolina
Year Winner Hometown College
2008 Ashley BrasovanWellington, FLDuke
2009 Jordan HasaySan Luis Obispo, CAOregon
2010 Megan GoethalsRochester Hills, MIWashington
2011 Aisling CuffeCornwall, NYStanford
2012 Molly SeidelHartland, WINotre Dame
2013 Sara BaxterSimi Valley, CAOregon
2014 Alexa Efraimson[10]Camas, WA
2015 Anna RohrerMishawaka, INNotre Dame
2016 Katie RainsbergerColorado Springs, COOregon
2017 Brie OakleyAurora, COCalifornia
2018 Katelyn TuohyThiells, NY
2019 Katelyn Tuohy[11]Thiells, NY
2020 Katelyn TuohyThiells, NYNC State
2021 Sydney ThorvaldsonRawlins, WYArkansas

[edit]

See also: USA Today All-USA high school football team

Year Winner Hometown College
1986 Jeff GeorgeIndianapolis, INPurdue / Illinois
1987 Emmitt SmithPensacola, FLFlorida
1988 Curtis BrayMonroeville, PAPittsburgh
1989 Terry KirbyTabb, VAVirginia
1990 Robert SmithEuclid, OHOhio State
1991 Marquette SmithWinter Park, FLFlorida State / Central Florida
1992 Chris WalshSt. Paul, MNMiami (FL) / Minnesota
1993 Ron PowlusBerwick, PANotre Dame
1994 Peyton ManningNew Orleans, LATennessee
1995 Brock HuardPuyallup, WAWashington
1996 Tim CouchHyden, KYKentucky
1997 Travis MinorBaton Rouge, LAFlorida State
1998 Ronald CurryHampton, VANorth Carolina (football and basketball)
1999 Chris LewisLong Beach, CAStanford
2000 Brock BerlinShreveport, LAFlorida / Miami (FL)
2001 Joe MauerSt. Paul, MNSelected in MLB draft;
signed by Minnesota Twins
2002 Lorenzo BookerOxnard, CAFlorida State
2003 Kyle WrightDanville, CAMiami (FL)
2004 Jeff ByersFort Collins, COUSC
2005 Mitch MustainSpringdale, ARArkansas / USC
2006 John BrantleyOcala, FLFlorida
2007 Matt BarkleySanta Ana, CAUSC
2008 Garrett GilbertAustin, TXTexas / SMU
2009 Malcolm JonesWestlake Village, CAUCLA
2010 Justin WorleyRock Hill, SCTennessee
2011 Johnathan GrayAledo, TXTexas
2012 Max BrowneSammamish, WAUSC / Pittsburgh
2013 Andrew BrownChesapeake, VAVirginia
2014 Kyler MurrayAllen, TXTexas A&M / Oklahoma
2015 Jacob EasonLake Stevens, WAGeorgia / Washington
2016 Tate MartellLas Vegas, NVOhio State / Miami (FL) / UNLV
2017 J. T. DanielsSanta Ana, CAUSC / Georgia
2018 Jake SmithScottsdale, AZTexas / USC
2019 Arik GilbertMarietta, GALSU / Georgia
2020 Jaxson DartDraper, UTUSC

Soccer[edit]

See also: US Youth Soccer National Championships

Year Winner Hometown College
1986 Kevin HundeltHazelwood, MOSIU Edwardsville
1987 John GwinBoise, IDDuke
1988 Lyle YorksStorrs, CTVirginia
1989 Chris HendersonEverett, WAUCLA
1990 Todd HaskinsEllicott City, MDNorth Carolina
1991 Claudio ReynaNewark, NJVirginia
1992 Matt McKeonSt. Louis, MOSaint Louis
1993 Mike FisherBatavia, ILVirginia
1994 Andriy ShapowalChagrin Falls, OHVirginia
1995 Pierre VendittiMilford, CTMaryland
1996 Andy KirkMilwaukee, WIMaryland
1997 Nick GarciaDallas, TXIndiana
1998 Nick DowningRedmond, WAMaryland
1999 Kyle MartinoWestport, CTVirginia
2000 Alecko EskandarianOradell, NJVirginia
2001 Ned GrabavoyNew Lenox, ILIndiana
2002 Jordan HarveyMission Viejo, CAUCLA
2003 Greg DalbyPoway, CANotre Dame
2004 Patrick PhelanWilbraham, MAWake Forest
2005 Lee NguyenPlano, TXIndiana
2006 Eric AlexanderPortage, MIIndiana
2007 Brayan MartinezWest Orange, NJSeton Hall
2008 Chris AgorsorSevern, MDVirginia
2009 Dillon PowersPlano, TXNotre Dame
2010 Soony SaadDearborn, MIMichigan
2011 Luis RendonMidlothian, VADuke
2012 Ema BoatengAccra, GhanaUC Santa Barbara
2013 Cristian RoldanPico Rivera, CAWashington
2014 Abu DanladiTakoradi, Ghana[12]UCLA
2015 Jack HarrisonBolton, EnglandWake Forest
2016 Lucas MendesArlington, VAVirginia
2017 Umar Farouk OsmanTamale, Ghana[13]Michigan
2018 Ousseni BoudaMillbrook, NYStanford
2019 Omar HernandezDalton, GAWake Forest
2020 Jony MuñozOlathe, KSLiberty
2021 Bryce BoneauKeller, TXNotre Dame
Year Winner Hometown College
1998 Aly WagnerSan Jose, CASanta Clara
1999 Christie WelshMassapequa, NYPenn State
2000 Aleisha CramerLakewood, COBYU
2001 Mary McDowell[14]Lakewood, CONorth Carolina
2002 Jill OakesWest Hills, CAUCLA
2003 Heather O'ReillyEast Brunswick, NJNorth Carolina
2004 Ashlyn HarrisSatellite Beach, FLNorth Carolina
2005 Amy RodriguezRancho Santa Margarita, CAUSC
2006 Lauren CheneyIndianapolis, INUCLA
2007 Melissa HendersonGarland, TXNotre Dame
2008 Teresa NoyolaPalo Alto, CAStanford
2009 Rachel QuonLake Forest, ILStanford
2010 Mollie PathmanDurham, NCDuke
2011 Morgan BrianSt. Simons Island, GAVirginia
2012 Morgan AndrewsMilford, NHNotre Dame
2013 Morgan AndrewsMilford, NHNotre Dame
2014 Katie CousinsForest, VATennessee
2015 Mallory PughHighlands Ranch, COUCLA
2016 Ella StevensLoganville, GADuke
2017 Kennedy WesleyCerritos, CAStanford
2018 Isabella D'AquilaSan Juan Capistrano, CASanta Clara
2019 Sophia JonesAtherton, CADuke
2020 Emily MasonFlemington, NJRutgers
2021 Alyssa ThompsonStudio City, CAStanford

Softball[edit]

Year Winner Hometown College
1998 Amanda FreedCypress, CAUCLA
1999 Maureen LeCocqWest Hills, CAStanford
2000 Tia Bollinger[15]Santa Ana, CAWashington
2001 Cat OstermanCypress, TXTexas
2002 Alicia HollowellFairfield, CAArizona
2003 Lisa DoddSan Diego, CAUCLA
2004 Anjelica SeldenFairfield, CAUCLA
2005 Dani HoferPalm Harbor, FLLSU
2006 Kirsten ShortridgeKeller, TXBaylor
2007 Ashley BrignacRiver Ridge, LALouisiana-Lafayette
2008 Kenzie FowlerOro Valley, AZArizona
2009 Kenzie FowlerOro Valley, AZArizona
2010 Kasey FaganDunnellon, FLFlorida/Arkansas
2011 Paige McDuffeeThe Woodlands, TXUCLA
2012 Geri Ann GlascoWatkinsville, GAGeorgia/Oregon
2013 Carley HooverCentral, SCStanford/LSU
2014 Taylor McQuillinMission Viejo, CAArizona
2015 Rachel GarciaPalmdale, CAUCLA
2016 Madilyn “Bubba” NicklesMerced, CAUCLA
2017 Taylor DockinsNorco, CACSUF
2018 Megan FaraimoSan Diego, CAUCLA
2019 Kelley Lynch[6]Sharpsburg, GAWashington
2020 Jayda ColemanThe Colony, TXOklahoma
2021 Jordyn BahlPapillion, NEOklahoma

Track and Field[edit]

See also: Category:Track and field competitions in the United States

Year Winner Hometown College
1986 Eric MastalirCarmichael, CAStanford
1987 Kamy KeshmiriReno, NVNevada
1988 Art SkipperSandy, OROregon
1989 Dion BentleyPittsburgh, PAFlorida
1990 Brent NoonFallbrook, CAGeorgia
1991 Bryan BronsonJasper, TXRice
1992 Sheddric FieldsDallas, TXHouston
1993 Charles MitchellWaco, TXMississippi State
1994 Andre ScottSanford, FLAuburn
1995 Michael StemberSacramento, CAStanford
1996 Michael GranvilleBell Gardens, CAUCLA
1997 Sharif KarieSpringfield, VAArkansas
1998 Jon StevensFremont, CAStanford
1999 Jake FreemanWarwick, RIManhattan
2000 Donald SageElmhurst, ILStanford
2001 Alan WebbReston, VAMichigan
2002 Brendan ChristianAustin, TXHouston
2003 Kerron ClementLaPorte, TXFlorida
2004 Jason RichardsonCedar Hill, TXSouth Carolina
2005 Ryan WhitingHarrisburg, PAArizona State
2006 David KlechSan Ramon, CAOregon
2007 Bryshon NellumLos Angeles, CAUSC
2008 German FernandezRiverbank, CAOklahoma State
2009 Curtis Beach[16]Albuquerque, NMDuke
2010 Sam CrouserGresham, OROregon
2011 Gunnar NixonEdmond, OKArkansas
2012 Abraham HallGrand Prairie, TXArmy
2013 Trayvon BromellSt. Petersburg, FLBaylor
2014 Trentavis Friday[17]Cherryville, NCFlorida State
2015 Michael NormanMurrieta, CAUSC
2016 Michael NormanMurrieta, CAUSC
2017 Armand DuplantisLafayette, LALSU[18]
2018 Anthony SchwartzPlantation, FLAuburn
2019 Matthew Boling[19]Houston, TXGeorgia
2020 Nico YoungNewbury Park, CANorthern Arizona
2021 Hobbs KesslerAnn Arbor, MINorthern Arizona
Year Winner Hometown College
1986 Yolanda JohnsonDenver, COColorado
1987 Janeene VickersPomona, CAUCLA
1988 Chryste GainesDallas, TXStanford
1989 Angela BurnhamOxnard, CAUCLA
1990 Melissa WeisBakersfield, CACal St.-Bakersfield
1991 Marion JonesOxnard, CANorth Carolina (track and basketball)
1992 Marion JonesThousand Oaks, CANorth Carolina (track and basketball)
1993 Marion JonesThousand Oaks, CANorth Carolina (track and basketball)
1994 Suzy PowellModesto, CAUCLA
1995 Joanna HayesRiverside, CAUCLA
1996 Kim MortensenThousand Oaks, CAUCLA
1997 Kinshasa DavisCarson, CAUSC
1998 Angela WilliamsChino, CAUSC
1999 Stacy MartinEllettsville, INAuburn
2000 Monique HendersonSan Diego, CAUCLA
2001 Ychlindria SpearsLuling, TXTexas
2002 Sanya RichardsFort Lauderdale, FLTexas
2003 Allyson FelixNorth Hills, CAUSC
2004 Shalonda SolomonInglewood, CASouth Carolina
2005 Brittany DanielsTracy, CATennessee
2006 Bianca KnightRidgeland, MSTexas
2007 Emily PendletonLindsey, OHMichigan
2008 Chanelle PriceEaston, PATennessee
2009 Anna JelminiShafter, CAArizona State
2010 Ashton PurvisOakland, CAMiami (FL)
2011 Amy WeissenbachStudio City, CAStanford
2012 Shelbi VaughanMansfield, TXTexas A&M
2013 Kendell WilliamsMarietta, GAGeorgia
2014 Raven SaundersCharleston, SCSouthern Illinois
2015 Candace HillConyers, GADid not attend
2016 Sydney McLaughlinDunellen, NJUnion Catholic/Kentucky
2017 Sydney McLaughlinDunellen, NJUnion Catholic/Kentucky
2018 Katelyn TuohyThiells, NYNC State
2019 Jasmine MooreMansfield, TXGeorgia
2020 Taylor EwertBeavercreek, OHArkansas
2021 Sydney ThorvaldsonRawlins, WYArkansas

Volleyball[edit]

Year Winner Hometown College
1996 Kerri WalshSan Jose, CAStanford
1997 Denise Boylan[20]Lisle, ILNotre Dame
1998 Sara Sandrik[21]Pelham, ALStanford
1999 Logan TomSalt Lake City, UTStanford
2000 April RossNewport Beach, CAUSC
2001 Ogonna NnamaniBloomington, ILStanford
2002 Bre Ladd[22]Tucson, AZArizona
2003 Kristin Richards[23]Orem, UTStanford
2004 Cynthia BarbozaLong Beach, CAStanford
2005 Cynthia BarbozaLong Beach, CAStanford
2006 Megan HodgeDurham, NCPenn State
2007 Alix Klineman[24]Manhattan Beach, CAStanford
2008 Kelly Murphy[25]Wilmington, ILFlorida
2009 Gina MancusoPapillion, NENebraska
2010 Ashley WittmanShakopee, MNMinnesota
2011 Krista VansantRedlands, CAWashington
2012 Jordan BurgessTampa, FLStanford
2013 Lauren CarliniAurora, ILWisconsin
2014 Alexa FilleyLouisville, KYAuburn
2015 Mikaela FoeckeWest Point, IANebraska
2016 Khalia LanierPhoenix, AZUSC
2017 Lexi SunSolana Beach, CATexas/Nebraska
2018 Thayer HallRoebuck, SCFlorida
2019 Ellie HolzmanNew Orleans, LAIllinois
2020 Jess MruzikLivonia, MIMichigan
2021 Alli BatenhorstKaty, TXNebraska

State winners[edit]

See [note 3]

See also[edit]

Notes[edit]

  1. ^For biographical sketches of the current winners, see: [5]
  2. ^For the official list of winners (1985–present), see [4]
  3. ^For the official list of state winners (including D.C.) from 1985 to the present, see [3]

References[edit]

  1. ^ abcd"A History of Honoring the Future". Gatorade Player of the Year. Stokely-Van Camp, Inc. Retrieved July 11, 2019.
  2. ^"Gatorade Player of the Year Award". ESPN High School SPORTS. ESPN. Archived from the original on October 31, 2011. Retrieved October 24, 2011.
  3. ^ abcde"Gatorade State High School Players of the Year". Gatorade Player of the Year. Stokely-Van Camp, Inc. Retrieved July 12, 2019.
  4. ^ ab"Gatorade Player of the Year All-Time National Winners". Gatorade Player of the Year. Stokely-Van Camp, Inc. Archived from the original on March 31, 2019. Retrieved July 12, 2019.
  5. ^ ab"Gatorade Athlete of the Year". Gatorade Player of the Year. Stokely-Van Camp, Inc. Retrieved July 11, 2019.
  6. ^ abcCarroll, Charlotte (July 10, 2019). "Kelley Lynch, Bobby Witt Jr. Named Gatorade Athletes of the Year". Retrieved July 11, 2019.
  7. ^"UConn commit Bueckers named Gatorade POY". ESPN.com. March 9, 2020. Retrieved March 10, 2020.
  8. ^"Grant Fisher named Gatorade National Boys Cross Country Runner of the Year". USA Today. Gannett Co., Inc. January 30, 2014. Retrieved July 12, 2019 – via usatodayhss.com.
  9. ^Jung, Tristan (February 27, 2019). "Liam Anderson Named 2018-19 Gatorade National Boys Cross-Country Athlete of the Year". Sports Illustrated. Retrieved July 6, 2019.
  10. ^"Alexa Efraimson named Gatorade National Girls XC Runner of the Year". USA Today. Gannett Co., Inc. February 27, 2014. Retrieved July 12, 2019 – via usatodayhss.com.
  11. ^Chavez, Chris (February 7, 2019). "Katelyn Tuohy Wins Gatorade National Girls Cross Country Runner of the Year Award". Sports Illustrated. Retrieved July 6, 2019.
  12. ^"UCLABruins.com - UCLA Athletics". www.uclabruins.com.
  13. ^"Ghanaian teen Farouk Osman voted Gatorade National Boys Soccer Player of the Year for third time". social_image.
  14. ^"Mary McDowell Profile". North Carolina Official Athletic Site - Women's Soccer. Archived from the original on June 4, 2009 – via tarheelblue.cstv.com.
  15. ^"Player Bio: Tia Bollinger :: Softball". Official Athletic Website of the University of Washington. Archived from the original on May 4, 2008 – via gohuskies.cstv.com.
  16. ^"Curtis Beach NM Wins National Gatorade Track and Field Boys Athlete of the Year Award". DyeStat (ESPN RISE). June–July 2009. Retrieved August 31, 2010.
  17. ^"Trentavis Friday named Gatorade Athlete of the Year". USA Today. Gannett Co., Inc. June 30, 2014. Retrieved July 12, 2019 – via usatodayhss.com.
  18. ^"Mondo Duplantis Bio". LSUsports.net. Retrieved December 31, 2018.
Sours: https://en.wikipedia.org/wiki/Gatorade_Player_of_the_Year_awards
  1. Minecraft lagging
  2. Kia ferguson tulsa
  3. Best minisplit
  4. Customize razer keyboard

Lauren Betts, Jr., C, Grandview — Considered the No. 1 junior in the nation by ESPN, Betts is the latest elite Colorado talent to commit to Stanford. A condensed schedule may derail the 6-foot-7 post’s string of 100-block seasons to start her prep career, but an elusive state title is there for the taking.

Sydney Bevington, Sr., G, Ralston Valley — A varsity contributor since her freshman year, the 6-1 Bevington is a lock to pass the career 1,000-point mark this winter. But the Santa Clara commit is more than just a scorer, as her career averages suggest (12.8 ppg, 8.4 rpg, 3.3 apg, 2.6 spg, 1.3 bpg).

Nikki Derrell, Sr., G, Sand Creek — The returning 4A all-state point guard is an always buzzing 5-3 playmaker (14.5 ppg, 3.9 apg, 2.6 spg) for a Scorpions squad looking to turn the page on a surprise Sweet 16 upset loss a year ago.

Breanna Fowler, Sr., G, Berthoud — The 5-8 all-state guard caught fire during last year’s run to the 4A Final Four, averaging 19.8 points per game in four tournament games. That included a 21-point, five-assist outburst that nearly took down defending champion Mullen in the semifinals.

Timiya Guevara, Sr., PG, Denver South — The hub of the defending Denver Prep League champions, the 5-3 Arkansas-Pine Bluff commit is equal parts defensive menace (333 career steals), playmaker (462 assists) and fill-it-up scorer (1,420 points).

Courtney Hank, Sr., F, Green Mountain — The lone senior on a deep-and-talented Rams team looking to make a repeat run to the 4A Final Four, the 5-11 Hank is an all-state talent (10.1 ppg, 7.0 rpg, 2.3 apg, 2.2 spg, 1.5 bpg).

Haley Huard, Sr., G, Valor Christian — The daughter of former NFL quarterback Brock Huard, the 6-foot Montana commit and her sophomore sister, Macey, joined Valor this offseason after moving from the Seattle area. Back in Washington, Haley helped lead Eastlake to a state title as a sophomore and averaged 13.5 ppg, 6.8 rpg and 2.5 spg a year later.

Marya Hudgins, Jr., F, Grandview — A multi-level scorer who can punish teams from outside (40% 3-point shooter) and off the dribble, the 6-foot Hudgins is the perfect complement to the Wolves’ dominant post players as well as a long, imposing defender on the perimeter.

Kylie Kravig, Sr., G, University — Bound for Colorado Mesa next fall, the 5-8 point guard and returning 3A all-state selection is a playmaker (13.8 ppg, 4.4 apg) and defensive pest (3.8 spg) for a top-ranked Bulldogs team eyeing its first 3A state title.

Kacee Kyle, Sr., G, Cherry Creek — With all-state stars Cali Clark (CSU) and Jana Van Gytenbeek (Stanford) off to college, it will be up to the backcourt duo of Kyle (8.0 ppg, 2.4 apg, 1.1 spg) and Abby Wrede to carry the mantle for the (still) defending 5A champion Bruins.

Payton Muma, Sr., G, Highlands Ranch — A 5A first-team all-state pick last season, Muma is Gonzaga-bound after she finishes up her fourth varsity season. The 5-8 guard was a focal point of the Falcons’ 2020 Final Four run, averaging 15.2 points, 4.1 assists and 3.1 steals per game.

Addison O’Grady, Sr., PF/F, Grandview — Under normal circumstances, the 6-3 O’Grady would be hands down the best player on her team. Standing alongside Lauren Betts, however, the 5A all-state pick and Iowa commit is simply one half of the most imposing frontcourt in the state.

Imani Perez, Jr., F, Mullen — A wiry, athletic 6-3 post, Perez is a defensive anchor (1.8 bpg, 1.0 spg) with a finishing touch (10.0 ppg) for the Mustangs, who return nearly every major contributor from a team that’s reached back-to-back 4A title games.

Megan Pohs, Sr., PG, Mullen — The two-time 4A all-state pick is the engine that makes the Mustangs’ machine run. A supreme ball-handler, 3-point shooter (38% career) and shot creator (3.0 apg), Pohs plays much bigger than her 5-4 frame suggests.

Taylor Ray, Jr., G/F, Highlands Ranch — The 5-11 Ray gives the Falcons both lockdown defense (2.5 spg, 2.2 bpg) and a deft shooting touch (13.4 ppg, 35% 3-point shooting) as they eye a return to the Final Four.

Avery Vansickle, Sr., PG, Regis Jesuit — The 5-9 Raiders point guard is rated as one of the top 100 seniors in the country by ESPN. Set to play for Washington next year, Vansickle has averaged double-digit scoring three straight seasons and already has 1,016 points to her name.

Related Articles

Alyssa Wells, Sr., G, Holy Family — The 5-10 Wells was a driving force in the Tigers’ run to the COVID-canceled 4A title game last season, posting averages of 12.7 points, 3.7 assists and 3.4 steals per game as a first-team all-state selection.

Kindyll Wetta, Sr., PG, Valor Christian — Wetta worked her way back from successive ACL tears her freshman and sophomore years to earn 5A all-state honors as a junior. The future CU product does a little bit of everything (13.2 ppg, 4.9 rpg, 4.6 apg, 4.3 spg) for a Falcons team that now must overcome the loss of all-state post Raegan Beers (ACL).

Maya Whiteside, Sr., G, George Washington — With Jaida Redwine’s offensive punch added to the mix last season, Whiteside upped her defensive game with averages of 3.2 steals and 3.3 blocks per game for the Patriots. Committed to Long Island University, she can get it done on the offensive end (14.3 career ppg), too.

Courtney Wristen, Sr., F/C, Broomfield — The 6-2 University of San Diego commit has been a two-way force in three varsity seasons for the Eagles, including a junior year that saw her average 14.2 points, 9.0 rebounds and 2.3 blocks per game.

* All stats taken from maxpreps.com

Sours: https://www.denverpost.com/2021/01/22/colorado-high-school-girls-basketball-players-to-watch-2021/
MaxPreps Boys Basketball All-America Team Announced

.

Colorado basketball maxpreps

.

MaxPreps Boys Basketball All-America Team Announced

.

You will also like:

.



307 308 309 310 311